Aniden, Bulutlar.


Artık daha fazla yazdığım giriş cümlelerini beğenmeyip silmeyeceğim. Dürüst, içten bir yazı olmasını isterken daha estetik bir biçimde olması için bir haftadan fazladır bu yazının üzerinde çalışıyorum. Hep kafamda en iyisini yazmalıyım dedim. ‘En’ olmalı bir kere. Ufak dokunuşlarım olmalı mesela okuyanları düşündüren. Yazdım, sildim ve bir kısır döngünün içine girdim. Korktum ‘Artık kalemim mi köreldi?’ diye düşünmek bir fırtınada kalmak gibiydi. Bu fırtınadan kaçmadım. Kaçamazdım. Kendimle olan savaşlarımı erteleyen biri hiç olmadım. Sonra Güneş doğdu. Düşündüm ve artık yazmam gerekiyor dedim. Düşündüm, bu yazının farklı bir yazı olması gerek ve bugünümün. Ertesi sabah daha komik daha renkli ve daha üretici bir genç olmam gerek. Ondan da sonraki sabah da daha düşünceli biri olmam gerek. Bir sürü kelimeye çokça anlam yükleyebilirim ve sonra hepsinden vazgeçebilirim. Yazdığım yazılarda kelimelerin rüyalarına karışabilirim. Sırlarımın hepsini saklayıp aslında hiç sırrım yokmuş gibi görünebilirim. Çokça hata yapıp düşebilirim. Dipte sıkışıp kalabilirim. Çok fazla hayal kurup hepsini gerçekleştiremeyebilirim . Çünkü ben.. Çünküsü yok. Bizler insanız ve belirli davranışların arasında kalırız. 

Kimi zaman bir duyguya bağlanıp kalıyoruz. Bu çok zor bir durum çünkü ilerleyemezsin fakat geri gitmek ne mümkün?! Artık gören bir kör olabilirsin veya işiten ama gerçeklere dair bir sağır. Ellerim kelimelerin üzerinde dolaşıyor. Hayret ediyorum her defasında. Bu harfler birleşip nasıl bizim bağırıp çağırıp anlatamadıklarımızı içten bir sessizlikle yayabildiklerine. Sonra perdeyi aralıyorum, gökyüzüne bakıyorum. Bulutlar öyle güzel sımsıkı dizilmişler ki göğü kuşatıyorlar. Sanki göklerde bir şeyi gizliyorlar. Sıkı sıkıya birbirlerine bağlanmışlar, el ele tutuşuyorlar kardeşçe. Güneş geliyor, sımsıcak bir enerji yolluyor bulutlara daha fazla kardeşçe olsunlar diye. Doğa ne kadar güzel böyle! 

Güzellik bizim elimizde. Yapacağım şeyleri belki ‘en iyi’ yapamayabilirim fakat şöyle bir gerçek var güzel düşünüp elimden geleni yapabilirim. Güzel düşünmek. Güzel. Kendimizi suçlayamayız yapamadığımız şeylerden dolayı. Biliyorum ki herkesin iniş ve çıkış noktaları vardır. Belki bazı şeylerin olmaması gerekiyordur öylesine hüzünlü.. Belki o hüzün sandıklarımızda bir tiyatro sahnesindedir şu an. Nereden bileyim ben? Belki bana el sallıyordur perdenin arkasından. Kuliste neler döner bilemeyiz değil mi? Önceden hep geleceği merak ederdim. Neler nasıl olacak? 10 yıl sonra nerede olacağım? İnsanların hayatına dokunabilecek bir şeyler yapabilecek miyim? Hep düşünürdüm bu soruları. Oysa ki ne kadar yanlışmış, zihnime şu anın ‘su akışını’ dinlemekten çok hissettirmem gerekiyordu. Sonra anladım ki bir zaman sonra bu düşünceler sizi endişe sorununa iter. An yaşanmaz böylece güzel anılar kalmaz geride. Geride güzel anılar kalmazsa geleceğe nasıl bakarız? Ah benim bitmek bilmeyen şu heyecanım su akışını bile değiştirmek istiyordu. Ne diyeyim şimdi o halime? 

Hiçbir şey. Artık yeni anlardayım. Daha yaşanacak bir hayat için. Hayallerim için. 

Artık öğrendim şu an ‘elimde’, geçmiş şimdi ‘kaymış bir yıldız’ ve gelecekse ‘….’. Noktalı bıraktığım yeri lütfen siz doldurun. Geleceğin size ne ifade ettiğini göreceksiniz. Belki bir nebze hayalleriniz ne tekrar sorarsınız. Hayallerimiz bizi kendimize getirir. Kaybolmuş bir ruh nerelerde arar kendini? Ben söyleyeyim mi? Hayallerinde. Senin. Sana ait olan. Hayallerini sıkıca elinde tuttuğun günler diliyorum. Sağlıcakla!

-Selen Kılıç

20May