Sarmaşıklar


Olmayacak hayallere ne denir ? İmkansız mı diyorsunuz siz ? Ben öyle demiyorum. Bu aralar diyecek bir şeyim de yok zaten. Bir yolda yürüyoruz her birimiz. Farklı umutlara bakarak bir çırpınış içindeyiz. Belki çevremizde sevdiğimiz insanlarla yol alıyoruz ama biliyoruz ki her zaman beraber gitmeyeceğiz. Yanıp sönen ışıklar içinde gidiyordum ben de bir aralar. Hiç bir şeyin farkında değildim ama ilerledim. Kendime hep hatırlattım hiç bir şeyden korkmamam gerektiğini ve gittim gözlerimin önü kararmayana dek. Umutlar yürüdüğüm yolu rengarenk yapıp önüme serecek sandım, yanılmışım biraz. Yolumu rengarenk düşlediklerim değil sarmaşıklar sardı nereden geldiğini bilmediğim. Attığım her adımda bacaklarım biraz daha birbirine dolanıyordu ama yılmadım. Ben yıkılmadım ve sarmaşıklar yolumu kesmekten bıkmadı. En sonunda koştum, hiç durmadan koştum ama bu sefer ileri değil. İleri çağırdılar beni, gitmedim. Bildiğimi yaptım ki haklıydım. Geri dön diyenler çok oldu ama sarmaşıklara daha fazla izin veremezdim.

Hayatımın her evresinde dile getirdiğim ‘Özgürlük yoksa hiç bir şey yok’ anlayışımdan ödün veremezdim. Beni ben yapan buydu. Ya da benim gibileri. ‘Bazı’ insanlar yaptığınız hareketleri, söylediğiniz sözleri eleştirir. Hep görürsünüz bunları. Ben bunlara kulağımı çoktan tıkadım. Sizin ruhunuzdan gelip söylediğiniz bir sözü kim yargılayarak üstünü çizip ikinci bir söz ekleyebilir ? Kim ben koştuğumda önümü kesebilir ? Kimse sizi durduramaz ama onlar konuşur, konuşur ve konuşur. Ben de duymam, duymam ve duymam diyerek kendi sarmaşıklarımı kesip özgür olmak istedim. Ne diyordum? Ben de özgürlük muhabbetlerine girince de kimse beni susturamıyor. Neyse, ben de koştum ve hayatımda konuşan insanları birer birer kestim. Aslında onlar renklere bürünmüş gibiydiler ama hiç biri öyle değildi. Onlar bir yalandı. Onlar benim düşlerimi çalmışlardı. Zaten onların kendileri gibi içleri de yapaydı. Böylece büyüyüp benim yoluma bir sarmaşık olmuşlardı. Ben bir yalan renk cümbüşünü değil gerçek renkleri istemiştim. Anladığım bir şey de oldu aslında. Mesela yeni kelimelerin anlamlarını keşfettim. Arınmak kelimesini anladığımda sarmaşıkları kesince vücudumun en uzak yerlerinde bile özgürlük şarkıları söyleniyordu. Artık yapay renkler değil ait olduğum renkler vardı ruhumda. Ben hiç bir zaman hayatımda duramadım çünkü her anı yaşamak istedim. Bazen görmeden bu sarmaşıklarla geçirdim zamanımı. Yine de her saniyemi değer verdiğim insanlarla ve şükretmem gerektiğini bilerek yaşadım. Bazıları sadece eleştirdi. Sadece geçti onlar için bir saniye daha. 

Kimse ‘mükemmel’ değildir. Artık buna gerçekten inanıyorum. Sarmaşıklar herkesin hayatında vardır uğraşmak zorunda olduğu. Zorluk yaşayan ama yine gülümsemesini yüzünden eksik etmeyen insanlar gördüm. Benim ilham kaynaklarım gibiler. Ne olursa olsun ilerleyip sarmaşık tünelinin biteceğini bilerek o zorluklara bile gülümsüyorlar. Yine bazı insanlara gördüm ellerinde her türlü istediği olan ancak elinin tersiyle iten. Gözleri hep kapalı böyle insanların. Ailesini, sevdiği arkadaşlarını ve çevresini bırak önünü göremiyorlar. Sizi kalıplara sokmak istemem ama dünyaya bir kere geldiğinizi ve sevdiklerinizin sizden önce daha tam alışamamışken bile elinizden kaydığını çok değil 16 saniye düşünün. 16 saniye sonra bir daha gelmeyeceğini ve uzun bir süre boyunca gülmeye hasret kalacağınızı düşünün. 16 saniye belki en çok alıştığınız insanın sesinin yok oluşunu görün. Görmek istemeyip bencil olanlar bu 16 saniyeyi es geçti. Tebrikler.  

Bulunduğum ortamda her zaman ‘mükemmel’ kelimesini defalarca dike getirdim. Daha çok dikkat çekmek için kendimi örnek verdim ama onlar gerçekten kendimi mükemmellikle bağdaştırdığımı sanmak istediler sanırım. İstediğim bu değildi mükemmellik kelimesini 16 saniye hayal etmelerini istemiştim. Bu kelimeyi düşünerek içinde sadece başarıların ve sevgilerin değil sarmaşıkların da olduğunu bilmelerini istemiştim. Yaşadığınız her anda siz mükemmelsiniz. Belki zorlukla belki mutluluklarla. Eğer gerçekten inanıyorsanız istediğiniz şeye siz mükemmelsiniz. Her zaman dediğim gibi siz kendinize inanın, ben de size inanacağım.

-Meryem Soylu

20May