Tükenen İnsan


Geçen gün radyoda bir haber dinledim. Bir annenin iki evladı onu öldürmüştü sebebi de babaları tarafından şiddet gören annelerinin evden kaçmasıydı. Sevgiyi tüketerek neleri tüketiyoruz işte en güzel örneği.Baba bu örnekte sevgiyi tüketen kişi. Hiç bir insan nefretle doğmaz, cani olarak dünyaya gelmez. Baba sevgiyi tüketerek bir annenin, canını evladı için verebilecek kadar seven bir insanın evlatları tarafından öldürülmesine sebep oluyor. Böylece bir canı tüketiyor o canla birlikte geleceği, hayalleri mutluluğu da yok ediyor. Sonuçta insan kendini tüketiyor işte. Bu dünyadan sevgiyi tüketirseniz beraberinde insanlığı,merhameti,vicdanı,ahlakı,aşkı,aydınlığı,geleceği,barışı tüketmiş olursunuz. Bir sevgiyi tüketerek üremesine sebep olduğunuz unsurlar ise cinayetler,ölümler,savaş,mutsuzluklar,acılar,kederler,ihanetler,hayal kırıklıkları, umutsuzluk, inanç  ve en önemlisi ise insanlığı tüketmiş olursunuz.  

Bizi seven insanın sevgisini tüketiyoruz mesela içinde. Çoğaltmak yerine değer bilmeyip kalbinde hissettiği o insani duyguyu tüketiyoruz. Ne oluyor sonuçta aşk yok bu dünyada diyoruz. Aşk olmaz mı aşk her insanın kalbindedir. Aşk sevgiden doğar. Sevgiyle büyür olgunlaşır ve çoğalır. Cem Karaca dinliyordum yolda bir defasında ve bir şarkısında şöyle söylüyordu. ‘Hayatta hiçbir şeyim az olmadı senin kadar ve hiçbir şeyi istemedim seni istediğim kadar. Sen de başını alıp gitme ne olur. ’Bu kadar sevildiğini duyan kişi gitmemeli dedim. Yalvarıyordu şarkıda gitme diye. Hiç bir şeyi bu kadar istemediğini söylüyordu üstelik. Gider miydi insan, gitmemeliydi. Kalarak, sevgiyi büyüterek yaşamalı ve sevgiyle dolu bir dünya kurmalıydı. Ama ardından başka bir şarkı çaldı ve sözleri şöyleydi.’ Maziye karışır sevda yeminim bir anda unuttum seni eminim kalbimde kalbine yok bile kinim bence artık sen de herkes gibisin. ’Gitmiş işte o çok sevilen, o en çok istenen çekip gitmiş. Giderken neleri tüketmiş; sevgiyi, duyguları, aşkı, umudu, inancı, değeri…Çoğu insani duyguları da tüketip gitmiş. 

Zamanı tüketiyoruz mesela umarsızca. Üstelik tükenen zamanı bir daha geri getiremeyeceğimizi bile bile basitçe tüketiyoruz. Değer vermiyoruz içinde bulunduğumuz zamana. Gözümüz hep gelecekte. Mutluluğu bile gelecekten bekliyoruz. Ya da tükenen zamandan. Yani geçmişimizdeki mutluluk kırıntılarıyla avunarak geçiriyoruz içinde bulunduğumuz zamanı. An’ımızı da böylelikle gelişi güzel tüketmiş oluyoruz. Hiç bir anlam yüklemeden. Ömrümüzü uzun sanıyoruz ama ömrümüzün aslında sadece tek bir günden ibaret olduğunu ve o gününde şu an yaşadığımız nefes aldığımız gün olduğunu unutuyoruz. An’ımızı yaşamayı, an’ımızı mutlu kılmayı bilmiyoruz ve mutluluk için beklemekten başka hiçbir şey yapmıyoruz. Böylece hiçbir zaman mutluluğu bulamıyoruz. 

İnsanoğlu tüketmeye son vermeyip tükettiklerinin ise yerini doldurmadığı sürece yok olmaya mahkum olacaktır. Hem de acılar, pişmanlıklar ve mutsuzluklarla dolu kendi yarattığı o karanlık dünyanın içerisinde yok olacaktır. Sevgileri, mutlulukları ve mutlu anları çoğaltmaya bakın böylece kötülüklere ve zor durumlara katlanma gücünüz artsın. İnsanlığınız yok olmasın. Paylaşın sevginizi, paylaştıkça çoğalan iki şey vardır hayatta; sevgi ve mutluluk. Paylaşın çoğalsın aydınlıklar, yok olsun karanlıklar, sevin her şeyi sevin.

-Özlem Polat

20May