Aamir Khan


1965 yılının mart ayında Mumbai şehrinde dünyaya gelen Aamir Khan, son yıllarda dünya çapında sevilen oyuncu, yönetmen ve yıldız yapımcılardan biridir. Hint filmlerinin çetrefilli ve uzun süreli rengarenk sahnelerle dolu ve araya dans ve müziklerin de serpiştirildiği o geleneksel sinema sahnelerinin ve etkileyici senaryoların izleyicinin dimağında bıraktığı tadı daha da güzelleştiren yapıtlara imza atan Aamir Khan, Hindistan'da en başarılı oyuncu olarak tanınıyor. Kendisi ayrıca 2003 yılında hükümet tarafından Padma Shri ödülü ile onurlandırıldı. 2011 yılında UNİCEFF tarafından da barış elçisi olarak seçilen ünlü aktör, 3 idiots ( 3 aptal) filmi ile izleyenlerin gönlünde taht kurmayı başardı. Genellikle duygusal filmlerde oynayan ünlü oyuncu, 1989 yılında çevrilen korku filmi Raakh ile de jüri özel ödülüne layık görülmüştü. Oyuncu amcası sayesinde sinema kariyerine adım adan Aamir Khan, Sarfarosh filmi ile en iyi oyuncu ödülünü de almıştır. 2001 yılında kendi adını taşıyan bir prodüksiyon şirketini kuran doğulu yıldız, Lagaan isimli film ile de en iyi yabancı dil film kategorisinde değerlendirilen bir yapıta imza atmıştı. Komedi dram dalında çevirdiği en başarılı film olan 3 İdiots 2009 yılında çekilmiştir. Sahte guruları yeren filmi PK 2014 yılında çekilmiş ve yine büyük bir ilgi görmeyi başarmıştı.

İki evlilik yapmış olan usta oyuncunun ilk evliliğinden Junaid isimli oğlu ve Ira isimli kızı bulunmaktadır. Bu evliliği sonlandıran Khan, daha sonra yönetmen Kiran Rao ile hayatını birleştirdi. Bu evlilikten de Azad ismini verdiği bir oğlu bulunmaktadır.


Aamir Khan Neden Bu Kadar Başarılı?

Aamir Khan'ın oynadığı filmleri izleyenler, mutlaka kendilerinden bir şeyler bulur. Usta oyuncunun her filminde, izleyicinin çıkaracağı dersler vardır. Son derece samimi yaklaşımı, duygusallığı, izleyicinin beklentilerini çok iyi anlaması, güçlü empati yeteneği ve rolünü adeta yaşıyormuş gibi ustaca içselleştirmesi, kaçınılmaz olarak başarıyı da getirmektedir. Senaryosu çok güçlü olmayan filmlerde oynamayan Aamir Khan'ı başarıya götüren faktörlerden biri de kaliteden asla ödün vermemesidir. Usta oyuncunun dünyada ses getiren filmleri şöyle sıralanıyor:
2018 yılında çevirdiği Hindistan'ın Haydutları, 2017 yılında çevirdiği Süperstar, 2016 yapımı Dangal, 2015 yapımı "Bırak Kalp Atsın", 2012 yapımı Talaash, 2003 yapımı "3 Aptal", 2008 yapımı Ghajini isimli filmi ve 1973 yılına kadar uzanan sinema filmi serüveninde başrol ve misafir oyuncu olarak rol aldığı onlarca filmi daha vardır. Yardımsever kişiliği ile de tanınan ünlü oyuncunun belgesel çalışmaları da bulunmaktadır.

-Melis Acar