Franz Kafka Kimdir?

Çok küçük yaşlardan itibaren babasına karşı duyduğu nefret ile büyüyen, hayata her zaman karamsar taraftarıyla bakıyor olması, kalabalıkların içinde bile çok yalnız hisseden ve bu kederli hayatını yazmış olduğu tüm kitaplarında hissettiren Franz Kafka, aşık olduğu kadınlara yazdığı mektuplarla adından söz ettiren son yüzyılın en önemli yazarlarından bir tanesidir. Peki, Franz Kafka kimdir? Bütün önemli yazarlarda olduğu gibi enteresan bir hayat hikayesi var mıdır? Yoksa Franz Kafka hayat hikayesi herkes gibi sıradan bir öyküden mi ibarettir?


Aile hayatı
Franz Kafka 1883 yılının Temmuz ayında o tarihlerde Macaristan- Avusturya hükümdarlığı himayesinde bulunan Prag'da dünyaya gelmiştir. Çok zengin olmamakla beraber orta sınıf geliri olan Yahudi inancına bağlı bir ailenin çocuğudur. Babasının adı Herman Kafka'dır. Babası evde güç ve söz sahibi olan bir kişidir. İş hayatında ise haddinden fazla hırslı, tek amacı çok çalışmak ve her ne olursa olsun başarılı olmak olan Franz Kafka'nın annesinin karakteri ise babasının tam tersidir. Julie Kafka sessiz, utangaç ve içine kapanık bir hayat sürmektedir.

Esasında Kafka ailesinin 6 çocuğu bulunmaktadır. Ancak, iki erkek çocuk çok küçük yaşlarda hastalık sebebiyle diğer üç kız çocuk ise Alman Nazilerin Yahudi katliamında öldürülmüştür. Bu nedenle Franz Kafka hayat hikayesi anne ve babasının çok uzun saatler çalışıyor olmasından dolayı yapayalnız geçmiştir.

Anne ve babasının Prag'da Alman halkı ile uyum içinde yaşama arzusu nedeniyle Franz ve üç kız kardeşi bölgedeki Alman çocukların gittiği okullarda eğitim görmüşlerdir. Babasının çok sert ve baskıcı olması nedeniyle çocukluğu baskı altında geçmiştir. Babasıyla hiçbir zaman iyi bir baba oğul ilişkisi kuramamıştır. Diktatör ve tek adam yönetimlerine şiddetle karşı çıkmasının temelinde babası ile olan ilişkisi yatmaktadır.

Liseyi bitirdikten sonra Prag da üniversiteye giderek kimya bölümünde okumaya başladı. Fakat bir süre sonra kimya okumayı bırakarak hukuk fakültesine geçiş yapmıştır. Hukuk eğitimi alırken Alman edebiyat ve sanat eserlerine ilgi duymaya başlamıştır.


Sanat hayatı
Franz Kafka ilk kitabı olan bir savaşın tasvirini üniversite yıllarında kaleme almıştır. Hukuk eğitimini tamamladıktan sonra alanında tecrübe kazanmak için bir yıl boyunca ceza mahkemesi üzerinde deneyim kazanmak için staj yapmıştır. Sigorta sektöründe çalışmaya başladıktan sonra yazmaya olan ilgisinden dolayı işinden istifa etmiştir. İşsiz kaldığı bu süreçte ikinci kitabı olan Taşrada düğün hazırlıklarını yazmıştır.

1904 yılında kısa öyküler yazmaya başlamış ve 1912 yılına kadar toplam 18 öykü yazımını tamamlamıştır. Bütün bu kısa öyküleri Gözlem adını verdiği bir eserde toplamıştır. Bundan sonraki süreçte Yargı adlı romanını daha sonra da en popüler olan kitabı Dönüşümü yazmıştır.

1920 yılında tanıştığı genç bir kadın ile ilişkisine babası şiddet ve karşı çıkmıştır. Sevdiği kadının Siyonist inançlarından dolayı ilişkisine karşı çıkan babasına, kendini ifade edebilmek için Babaya mektuplar adlı kitabı yazmıştır.

Aşk hayatında bir türlü istediği istikrarı elde edemeyen Kafka yaşamı boyunca hiç evlilik yapmamıştır. Bunun en önemli nedeni babasının üzerinde kurduğu baskıdır. Ayrıca Franz Kafka evliliğin yazarlıkta ki başarısını etkileyeceğini düşündüğü için uzun süren ilişkilerden her zaman uzak durmuştur. 3 Haziran 1924 yılında tüberküloz hastalığı nedeniyle ölmüştür.

-Burak Ören