Evde geçirilen zamanın en güzel eğlencelerinden biri olan diziler ve filmler insanlar için birçok alternatif içeriyor. Özellikle oldukça geniş dizi film skalası sunan Netflix hemen her zevke hitap eden yapımlara yer vermektedir. Netflix’te mutlaka izlenmesi gereken birçok dizi ve filmden bahsetmek mümkündür. En iyi Netflix dizileri arasında macera, romantik komedi, fantastik türlerinde birçok seçenekten bahsetmek mümkündür. Bunların her birini tek tek incelemek gerekir.

Netflix’te Mutlaka İzlemeniz Gereken Diziler

Uzun soluklu diziler izlemeyi seviyorsanız son derece geniş bir Netflix dizi listesi sizleri bekliyor. Evde geçirilen zamanın çok daha keyifli geçmesini istiyorsanız şu dizileri izleyerek vakit geçirme şansı bulabilirsiniz:


Originals

Fantastik macera türünde olan Originals dizisi özellikle vampir, kurt adam ve cadılara karşı ilgisi olanlar için son derece yüksek standartlarda bir dizidir. Orijinal vampir ailesi olan Mikaelson ailesinin maceralarını anlatıyor. Hem aile içerisinde ki hem de cadı ve kurt adamlarla olan maceralı ilişkileri konu alan son derece hareketli bir dizidir.


La Casa de Papel

Netflix’in en beğenilen dizileri arasında yer alan La Casa de Papel dizisi uzun soluklu dizilerden biridir. İnsanların ilk etapta biraz ön yargı ile yaklaştığı ancak sürükleyiciliği karşısında şaşkınlık yaşadığı dizilerden biridir. Hemen her sezonunda son derece iyi tasarlanmış bir soygunun nasıl yapıldığına şahit oluyorsunuz.


Peaky Blinders

IMDB puanı yüksek Netflix dizileri arasında Peaky Blinders son derece kaliteli diziler arasında yer alıyor. 1890’lar sonu ile 1900’ler başında ki dönemde geçen bu dizi sokak çetesi olan Blinders Çetesinin zamanla İngiliz devleti içerisinde ki hızlı yükselişini anlatıyor. Hem kostüm hem set hem de oyunculuk bakımından son derece başarılı yapımlar arasında yerini alıyor.


Dark

Netflix’in beyin yakan dizilerinden biri olan Dark gerilim ve macera tarzında bir dizi. Son derece karmaşık olaylar örgüsüne sahip olan dizi Winden isimli bir kasabada geçiyor. Bu kasabada olaylar her 33 senede bir kendini tekrar ediyor. İnsanların üç ayrı zaman diliminde yaşadığı olayları konu alan dizi Alman yapımı dizilerdendir. Diziyi izleyebilmek için ilk iki sezonu son derece dikkatli bir şekilde izlemeniz gerekiyor.


The Crown

En pahalı Netflix dizileri arasında bulunan The Crown İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in hayatını konu alıyor. Aynı zamanda İngiliz monarşisinde kapalı kapılar arkasında çevrilen oyunlara yer veriliyor. Kraliçenin gençlik yıllarından orta yaşlarına kadar olan birçok olayı bu dizide izleme şansınız bulunuyor.


Vikings

En çok izlenen diziler arasında Vikings dizisi de son derece popülerdir. Tarihsel drama tarzında bir dizi olan Vikings dizisi, Ragnar isminde ki bir Viking savaşçısının ve ailesinin öyküsünü anlatıyor. Son derece ilgi çeken bu dizide hem Vikinglerin yaşam tarzını hem de efsanelere konu olan savaş tarzlarını izleme imkanı buluyorsunuz. Her bölüm ortalama olarak 45 dakika sürmektedir.


Outlander

Amerikalı bir yazar olan Diana Gabaldon’un kitabından esinlenen bu dizi de tarihsel diziler arasında yer alıyor. Zamanda yolculuk yaparak bulunduğu yıldan çok eski bir tarihe giden savaş hemşiresi Claire Randall’ın hikâyesini konu alıyor. Oldukça uzun soluklu bir dizi olan Outlander hem fantastik hem romantik hem de dönem dizileri kategorisinde bulunuyor.


Prison Break

Prison Break, Başkan Yardımcısının kardeşini öldürdüğü düşünülen bir adamın haksız yere idama mahkum edilen bir adamın ve onu kaçırmaya çalışan kardeşinin hikayesi anlatılıyor. IMDB puanı son derece yüksek bir dizi olan Prison Break ilk etapta 4 sezon sürmüş ve 8 yıl aradan sonra 5. sezonla yeniden izleyici karşısına çıkmıştır.


Sense8

Netflix’in en çok konuşulan dizilerinden birisi de Sense dizisidir. Bu dizinin yönetmenleri Matrix serisinin yaratıcıları olan Lily ve Lana Wachowski’dir. Farklı şehirlerde ve ülkelerde yaşayan 8 farklı kişinin son derece gizemli bir şekilde birbirileri ile bağlantıda olmasını konu edinen bir dizidir. Fantastik ve dram türünde sevenler için son derece ideal bir seçimdir.


Lucifer

Lucifer dizisi hem fantastik hem de suç kategorisinde bir dizidir. Cehennemin en korkulan ismi olan Lucifer’in burada kaçarak Los Angeles’te bir gece kulübü açmasını ve dedektif Decker ile yollarının kesişmesini konu alıyor. Dizi Lucifer ile Dedektif Decker’in polisiye maceralarını konu alıyor.


You

Oldukça ses getiren Netflix dizilerinden biri olan You, bir stalker hikayesi anlatıyor. New Yorklu bir adamın saplantılı aşk hikayelerini anlatan dizidir. Başkahraman olan Joe’nin hayatına giren tüm kadınlara nasıl saplantı ile bağlı olduğunu ve bu uğurda cinayetler işleyebileceğini konu edinen bir yapımdır.


Netflix’te Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmler

Netflix yalnızca dizileri ile değil filmleriyle de son derece popüler platformlardan biridir. Macera, polisiye, tarih, komedi, dönem gibi birçok alanda film izleme imkânı sunuyor. Son yılların en beğenilen ve izlenen Netflix filmleri şunlardır:


Nuh Tepesi

Netflix’te Türk yapım olarak yayınlanan Nuh Tepesi filmi Cenk Ertürk tarafından yazılan ve yönetilen bir filmdir. SİYAD ödüllerinde de en iyi film ödülünü almıştır. Son derece başarılı bir kadrosu olan film bir gencin babasının son isteğini yerine getirebilmesi için köylülerle olan mücadelesini anlatmaktadır.


Kâğıttan Hayatlar

Kâğıttan Hayatlar filminin başrolünde Çağatay Ulusoy oynuyor. Kâğıt toplayarak hayatını devam ettirmeye çalışan bir adamın kağıt arabasından çıkan küçük Ali’nin hayatını anlatıyor.


News of the World

Netflix’in en çok izlenen filmlerinden biri olan News of the World romandan uyarlanan filmlerdendir. Bu film ABD’de yaşanmış olan bir iç savaş dönemi olaylarını konu alıyor. Bu dönemde yalnız başında yaşayan bir kız ve o kızı akrabalarına götürme görevini üstlenen adamın birlikte yaşadıkları maceraları anlatıyor.


The Old Guard

Netflix’in en iyi filmleri arasında yer alan The Old Guard, ölümsüz paralı bir grup askerin hikayesini konu alıyor. Kötü niyetli gruplar bu kişilerin farkına varınca onlardan çoğaltmak ve güçlerini kendilerine kullanmak için birtakım planlar yaparlar. Son derece akıcı ve bir o kadar de heyecanlı filmlerdendir. Başrolünde ise Charlize Theron gibi son derece ünlü isimler bulunuyor.


The Platform

Son dönemin en ilginç filmleri arasında yer alan The Platform, son derece farklı bir senaryoya sahiptir. İzlerken bir yandan çok gergin hissedeceğiniz ancak bir o kadar da merak uyandıran filmlerdendir. Netflix filmleri içerisinde oldukça tartışılan filmlerden biri olmuştur. Film dikey bir hapishanede geçiyor ve üst kattan en alt kata kadar yiyecek gönderilmektedir. Üst katlardakiler her zaman en iyi yemekleri yerken alt kattakiler kötü yemeklerle yetinmek zorundadır. Filmin kahramanı olan Goreng ise bu duruma bir çare bulmaya karar verir.


The Irishman

Netflix en iyi filmler arasında The Irishman filmi de sayılabilir. Yaşını alan ancak popülaritesini kaybetmemiş birçok ünlü isim filmde yer alıyor. Gerçek bir suç romanından uyarlanan film ABD organize suçlarına ve mafyanın faaliyetlerine şahit olunacak filmlerdendir.


Polar

Netflix orijinal içeriklerinden biri olan Polar aksiyon, gerilim ve suç kategorilerinde bir filmdir. Son derece iyi bir senaryosu vardır. Sürpriz sonlu filmler arasında yer almaktadır. Film ilk dakikalardan itibaren sizi ekrana kilitleyecek filmlerdendir.


Mogli: Orman Çocuğu

Kitap uyarlaması filmlerden biridir. Aynı zamanda Netflix orijinal içerikleri arasında yer almaktadır. Hayvanlar tarafından büyütülen Mogli’nin hikâyesini anlatan bir filmdir. Mogli ormanda hayvan aileleri tarafından benimsenir. Ancak zamanla kendi türü ile tanıştığında ormanın güvenli ortamında bilmediği tehlikelerle yüzleşecektir.


Bird Box

Netflix’in orijinal filmleri arasında yer alan Bird Box son derece akıcı filmler arasındadır. Senaryosu ile fark yaratan film peşlerinde ne olduğu belli olmayan bir güçten kaçmaya çalışan bir kadın ve iki küçük çocuğun hikayesini anlatıyor. Son derece sürükleyici bir senaryosu olan filmde insanların hayatına mal olan bu şeyin insan mı yoksa bir yaratık mı olduğunu anlamak mümkün olmuyor.


Outlaw King

Tarihi ve savaş filmleri sevenler için Outlaw King son derece sürükleyici filmler arasında bulunuyor. 14. Yy da geçen filmde İngiltere Kralı I. Edward’ın Orta Çağ’da ki İskoçya’sını işgalinde Robert the Bruce tarafından verilen mücadeleler konu alınmaktadır. Hem film hem de belgesel tadında olan bu yapım binlerce kişi tarafından izlenmiştir.


365 Days

Netflix’de son yıllarda en çok ses getiren filmlerden olan 365 Days filmi beklentileri karşılayan yapımlar arasında yer almaktadır. İskoç mafyasının başında ki bir adamın uzun bir süre aradığı kadını bulması ve bu kadını aşkına ikna etmeye çalışmasını anlatan bir filmdir. Biraz erotik biraz romantik sevenler için çok iyi filmler arasında bulunuyor. Son dönemde en çok konuşulan filmlerden olmayı başardığı söylenebilir.


Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

13 yaşında olan Malevide son derece zor hayat koşulları nedeni ile okulundan atılmasına rağmen pes etmez. Çok zeki olan Malevide geceleri gizli bir şekilde kütüphaneye gider ve buradan öğrendikleri ile babasının bisikletini kullanarak bir rüzgar jeneratörü yapar. Son derece ilginç bir senaryosu olan film gerçek bir yaşamdan alınmıştır.

-Ferhunde Kavak